Головна НовиниІрпінь Євгенія Данилюк – про доходи і втрати бюджету Ірпінської громади

Євгенія Данилюк – про доходи і втрати бюджету Ірпінської громади

Автор: Max

Бюджет Ірпеня уже другий рік поспіль виконується в умовах воєнного стану. У 2022 році доходи громади значно «просіли». А от цього року за деякими показниками не лише наздогнали рівень 2021 року, а й навіть випередили його. Про те, звідки беруться гроші в бюджеті, чи достатньо їх на всі потреби, та що недоотримав головний гаманець громади через повномасштабну війну – у розмові з начальницею фінансового управління Ірпінської міськради Євгенією Данилюк.

  • Євгеніє Василівно, наскільки бюджет Ірпінської громади «відчув» повномасштабну війну?

Найбільше по нашому бюджету, а саме по доходах, ударив 2022 рік, коли на території громади велися активні бойові дії. Порівнюючи з бюджетом 2021 року, доходи загального фонду без офіційних трансфертів торік зменшились на 97,8 млн грн і склали 497,6 млн грн. У 2021-му наш бюджет отримав доходів у сумі 595,5 млн грн.

Тут треба сказати, що основним джерелом надходжень до бюджету є податок на збір на доходи фізичних осіб – ПДФО. У порівнянні з 2021 роком, минулого року за цим податком до бюджету надійшло трохи більше 274 мільйонів, а у 2021-му було 308 мільйонів.

  • Чому так відбулося?

Більше місяця у регіоні відбувалися активні бойові дії. Люди евакуювалися, зачинилися магазини, аптеки, заклади харчування, салони краси, виробництва – одним словом весь бізнес призупинив свою діяльність. Частина найманих працівників звільнилася, частина взяла відпустки за власний рахунок. Таким чином різко впали нарахування заробітної плати. Це по-перше. По-друге, впали прибутки підприємств. У більшості їх взагалі не було. Після деокупації Приірпіння на відновлення роботи бізнесу, хоча б частково, пішло кілька місяців. А потім були дуже важкі осінь та зима з довготривалими відключеннями електроенергії, що знову ж таки завадило нормальній роботі підприємств і веденню господарської діяльності.

  • А що у 2023-му з ПДФО?

Зараз справи значно кращі! Аналізуючи перші вісім місяців року, ми відзначаємо позитивну динаміку. На сьогодні бюджет отримав вже 224,8 млн грн по податку на доходи фізичних осіб, що становить 114,5% плану. Найперше, це завдячуючи тому, що активно відроджується та розвивається бізнес. Більше того, згідно із офіційною статистикою у нас навіть зросла кількість підприємців. Якщо у 2021 році юридичних та фізичних осіб було 10 994, то станом на липень цього року було вже майже 12 тисяч! Ще на зріст доходів по ПДФО вплинуло збільшення мінімальної заробітної плати, а також збільшення грошового забезпечення та виплат військовослужбовцям й особам рядового складу, що числяться у нашій громаді.

photo_2023-10-23_16-34-11
  • До речі, з приводу так званого «військового ПДФО». Якщо законопроєкт №10037 таки ухвалять в цілому і податок на доходи фізичних осіб, сплачений військовими не буде залишатися в громадах, а перенаправлятиметься у державний бюджет, як це вплине на доходи Ірпінської громади?

Це суттєво вплине на доходи бюджету нашої громади. І не тільки нашої, а й усіх громад країни. Зараз 64% зі сплаченого податку на доходи фізичних осіб від військових, поліцейських, рятувальників та інших силових формувань залишається в громадах, решта іде в державний та обласний бюджети. Так, цей показник суттєво зріс протягом останніх двох років за рахунок збільшення фінансування на утримання військовослужбовців. Якщо у 2021 році наша громада отримувала понад 8 мільйонів гривень, то цього року – вже більше 40 мільйонів.

Якщо законопроєкт №10037ухвалять, а згідно з ним з 1 жовтня 2023 року 100% «військового ПДФО» йтиме в держбюджет, то до кінця року Ірпінська громада недоотримає 20 мільйонів гривень. А за 2024-й  – це мінус 65 мільйонів гривень з бюджету! Вся наша управлінська команда переконана, що у цьому законопроєкті не враховані умови, в яких зараз перебуває кожна із громад. На території Ірпінської громади велися бойові дії, 70% інфраструктури було пошкоджено чи повністю знищено! Нам потрібні кошти на відбудову і відновлення, а їх у нас фактично забирають. Так, забезпечення армії це вкрай важливо, але потрібно враховувати й інтереси людей, які залишилися без даху над головою. Тим паче, що бюджет Ірпеня і так недоотримав чимало коштів і саме цей «військовий ПДФО» хоча б частково, так би мовити, перекриває нам ці збитки.

  • А по яких напрямках бюджет Ірпінської громади ще недоотримав коштів?

Ну, наприклад, акцизний податок. Минулого року від нього надійшло 30,8 млн грн, що на 20,6 млн грн менше надходжень у 2021 році. Тобто ми зазнали 40% втрат по цьому податку лише за рік. Причини, думаю, всім відомі – це заборона продажу алкоголю під час бойових дій, це, згодом, обмеження продажу алкоголю, це скасування акцизу на пальне.

Ще 14 мільйонів минулого року ми недоотримали від єдиного податку, понад 7 мільйонів – від податку на нерухоме майно, 2 млн грн – за надання інших адмінпослуг, адже було повне закриття доступу до державних реєстрів. Але найбільше – понад 54 мільйони – бюджет громади недоотримав через надання пільг по платі за землю та податку на нерухоме майно. Це сталося через  прийняття Закону України №3050, яким встановлено, що не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно та плата за землю за земельні ділянки, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих територіях, які перебувають у власності або користуванні фізичних осіб юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

  • Так, 2022 рік був важким. Але у 2023-му ситуація з бюджетом у загальному уже краща?

Так, безумовно. Бюджет громади на цей рік затверджено по доходах з офіційними трансфертами в сумі 788,1 млн грн.  За період із січня по серпень планувалося отримати доходів у сумі майже 373 мільйони, але фактично без офіційних трансфертів надійшло близько 420 мільйонів, що на 97 мільйонів більше, аніж в аналогічному періоді минулого року, і на 35 мільйонів більше, ніж у 2021 році. За вісім місяців бюджет по доходах було виконано майже на 112%.

  • А щодо офіційних трансфертів? Як підтримують Ірпінь фінансово область і держава?

Цього року ми відчули суттєву підтримку держави. Ми отримали 71 мільйон гривень базової дотації та майже 62 мільйони додаткової дотації з держбюджету місцевим бюджетам на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих територіях. Крім того, на відбудову інфраструктури Ірпеня, що була пошкоджена та знищена внаслідок бойових дій у місті, з обласного бюджету надійшло майже 188 млн грн. На ці ж потреби ще 218,5 млн грн до бюджету Ірпінської громади надійшло із державного бюджету. За ці кошти вже відбудовано і ще буде відбудовано десятки домівок людей та важливих соціальних об’єктів, які знищили окупанти. Це дуже важлива допомога!

  • Євгеніє Василівно, а які перспективи і прогнози щодо бюджету 2024 року?

Ну найперше, все залежить від ухвалення чи неухвалення законопроєкту  №10037 щодо «воєнного ПДФО», про який ми вже говорили. Тоді стане зрозуміло, буде у нас в бюджеті цих 65 мільйонів гривень чи ні.

Ще одне важливе питання, яке зараз нас дуже турбує – це пільгове харчування для школярів. Справа в тому, що з 1 червня 2023 року набрала чинності постанова КМУ №547 «Про внесення змін до Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів». Відповідно до неї діти, які отримають статус «дитина війни» матимуть право на пільгове, тобто безкоштовне, харчування в дитсадках та школах. І покривати ці видатки доведеться із місцевих бюджетів. У громадах, де відбувалися бойові дії і була ворожа окупація, очевидно все дитяче населення матиме право отримати статус «дитина війни». Якщо врахувати, що у школах і садочках громади числиться 13 429 дітей, а вартість одного дня харчування – це 60 грн, то на навчальний рік знадобиться близько 130 мільйонів гривень! Це – третина нашого бюджету розвитку. А разом із «військовим ПДФО», яке також планують вилучити із бюджетів громад, наш бюджет може втратити 195 мільйонів гривень! Це колосальна сума!

Ми уже звернулися до Кабміну із проханням врегулювати це питання. Адже відповідно до статті 67 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення органів державної влади, які призводять до додаткових видатків органів місцевого самоврядування, обов’язково супроводжуються передачею їм необхідних фінансових ресурсів. Тобто ці збитки має нам компенсувати держава, але поки ми не отримували ще жодних компенсацій. І якщо не отримаємо в наступному році, то замість того, щоб відбудовувати знищені домівки людей, будемо змушені сплачувати ці кошти за шкільне харчування.

Ось такі справи. Тому точніше про бюджет Ірпінської громади 2024 року зможемо говорити в грудні.

Розмову вела Юлія Осінська

Читати також