Гайда теревенити. В Ірпені започаткували перші на Київщині курси з української мови для внутрішньо-переміщених осіб. Щоправда, можуть приєднуватися усі охочі. Бо ж програма вивчення української мови геть відрізняється від шкільної і може зацікавити навіть тих, хто мову знає, але хоче дізнатися більше про Україну та українців.
Анна Куценко, керівниця ГО «Центр науково-культурних досліджень»:
«Спеціально для них командою були розроблені методичні рекомендації, де готові сценарії 24 уроків в зручному форматі, які цілісно відображають і історію України, і історію української культури в усіх періодах і часових проміжках».
Це, можна сказати, такий легкий підручник. Він хоч і називається теревені, але дуже змістовний. Тут і про ремесла в Україні, звичаї та традиції, технологічні досягнення українців, цікаві факти про українські міста і села, про українську діаспору і ще багато чого. А вестимуть цю змістовну мовну екскурсію досвідчені педагоги з Ірпінського ліцею інноваційних технологій
Людмила Комісаренко, вчителька української мови та літератури Ірпінського ліцею інноваційних технологій:
«Я сама переселенка. У 2022 році я приїхала з міста Бердянськ і влаштувалася тут працювати. Я вважала за потрібне нести українське слово до усіх громадян, які приїхали сюди і громада їх прийняла».
Лариса Харченко, вчителька української мови та літератури Ірпінського ліцею інноваційних технологій:
«Вивчення української мови в цей час дуже актуально. Україна воює, виборює свою свободу, незалежність. Вивчення української мови – це наш освітній внесок у перемогу України».
Дана, переселенка з Херсонської області:
«Ми розмовляли більше суржиком. Але тут ми намагаємося розмовляти українською мовою»
Ольга, мешканка Ірпеня:
«Вже виповнюється 50 років як я в Ірпені. Я вчила українську мову і були дуже гарні знання в школі. Але цей суржик переважно у моїй мові. Я керую колективом, тому мені трошки соромно що я розмовляю неправильною українською мовою».
Прикметно, що організувати такі мовні курси ініціював не етнічний українець.
Марія Шевченко, депутатка Київської обласної ради:
«Фундатор цих курсів — Григорій Цагареішвілі. Це депутат Київської обласної ради. Сам він етнічний грузин за походженням. Але щирий українець в серці. Він зараз на фронті, тому не може бути з нами, на жаль. Але він сам зіткнувся з цією історією, тому, що він вивчав українську вже в дорослому віці».
Вже після першого, ознайомчого уроку, ось ці дорослі учні відчули, що вчитися буде їм цікаво.
Тетяна, мешканка Ірпеня:
«Мені дуже подобається».
Тетяна, переселенка з Луганської області:
«Мені дуже сподобалося. Я вам дуже дякую».
«Теревені» – це ще один проєкт, який підтримує товариство «Відважних» для популяризації української мови в громаді. У подальшому такі мовні курси запроваджуватимуть і в інших громадах Київщини. А тим часом, кому цікаво, можете приходити на «Теревені» щосуботи в Ірпінську міську бібліотеку. Курси триватимуть пів року.